Piła - Urząd Miasta Piły

wtorek

18 lutego 2020


imieniny obchodzi:
Konstancja, Maksym, Bernadeta
Youtube
  
  
  


  
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
 
 
500-lecie Piły w Międzynarodowym Roku Obywateli - od europejskiego dziedzictwa do europejskiego obywatelstwa
A A A

>>> 500-lecie Piły w Międzynarodowym Roku Obywateli - od europejskiego dziedzictwa do europejskiego obywatelstwa <<<


Europa dla Obywateli - goście z Schwerina, Cuxhaven i Wuppertalu przyjechali do Piły

Od 13 do 17 czerwca nasze miasto będzie przyjmować gości z kilku zagranicznych miast w ramach projektu Europa dla Obywateli „500-lecie Piły w Międzynarodowym Roku Obywateli- od europejskiego dziedzictwa do europejskiego obywatelstwa”.  Już w czwartek (13.06),   włodarze Piły wraz z młodzieżą z pilskich gimnazjów i liceów i ich opiekunami powitali uroczystą kolacją gości z niemieckich miast Schwerin, Cuxhaven i Wuppertal i z niecierpliwością oczekiwali przybycia grupy z francuskiego Châtellerault.

Kolektyw 108 osób biorących udział w projekcie Europa dla Obywateli, w skład którego wchodzą seniorzy oraz młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym, mieli niepowtarzalną okazję poznać się bliżej, wymienić się swoimi doświadczeniami i porozmawiać. Przed gospodarzami i ich gośćmi 5 dni naszpikowanych warsztatami, zabawami i innymi atrakcjami, które dadzą naszej młodzieży i młodzieży z krajów partnerskich możliwość zacieśnienia więzi i obcowania z kulturami naszych krajów.

 

W piątek (14.06.2013r.), ciemne chmury wiszące nad miastem nie wystraszyły gości z krajów partnerskich i od samego rana uczestniczyli oni w warsztatach integracyjnych "Moja wizja Europy" odbywających się w Regionalnym Centrum Kultury i na terenie Przedszkola nr 1 w Pile.

Pod bacznym okiem  instruktorów, młodzież jak i seniorzy pracowali w zespołach tematycznych, śpiewając wspólnie piosenki w kilku językach, zgłębiając tajniki tańca flamenco, przygotowując przedstawienie teatralne czy zdobiąc ściany Przedszkola nr 1 kolorowym graffiti. 

 

"Stereo- tak- stereotypy nie" to temat, nad którym nasi goście deliberowali i wymieniali się swoimi doświadczeniami z młodymi pilanami w grupie dyskusyjnej. Aby uczynić ten dzień jeszcze bardziej atrakcyjnym dla wszystkich biorących udział w projekcie, zorganizowany został wieczór integracyjny w restauracji Tarcza. Wspólna zabawa z pewnością zbliżyła do siebie młodych, którzy z zaciekawieniem dopytywali opiekunów jakie atrakcje przygotowane są na sobotę.

 

W sobotę (15.06.2013r.), trzeciego dnia wspólnej przygody integracyjnej przyjaciele z niemieckich Schwerin, Cuxhaven, Wuppertal, z francuskiego Châtellerault i z Piły kontynuowali pracę na warsztatach muzycznych, tanecznych, aktorskich i malarskich, a w tym samym czasie trwała gorąca dyskusja na temat dziedzictwa Piły. Wszystkie grupy sumiennie podchodzą do powierzonych im obowiązków i starają się jak najlepiej przygotować swoją część przedstawienia, które swoją premierę będzie miało już w niedzielę tuż przed koncertem z okazji 500-lecia Piły.

 

Po warsztatach, grupy pojawiły się na ulicy Okrzei, by wraz ze szkołami, przedszkolami i grupami rekonstrukcyjnymi wziąć udział w paradzie historycznej ukazującej najważniejsze epizody z dziejów miasta od czasów wędrujących przez nasze terytorium Rzymian do współczesności. Następnie nasi goście z zagranicy wzięli udział w pikniku historycznym w Parku na Wyspie, gdzie mieli okazję podziwiać inscenizację z czasów II wojny światowej, Księstwa Warszawskiego, konfederacji barskiej czy potopu szwedzkiego.

 

Czwartego dnia projektu Europa dla Obywateli "500- lecie Piły w Międzynarodowym Roku Obywateli- od europejskiego dziedzictwa do europejskiego obywatelstwa" goście wraz ze swoimi opiekunami, w atmosferze zadumy nad przemijającym czasem i bezcelowością wojen, zapalili znicze na cmentarzu jenieckim z okresu I wojny światowej po czym udali się z powrotem do Regionalnego Centrum Kultury, by choć jeszcze trochę dopracować przedstawienie, które tego dnia miało zostać zaprezentowane na deskach teatru miejskiego.

Punktualnie o godzinie 19 rozbrzmiały pierwsze dźwięki "Ody do wolności" rozpoczynające performance, podczas którego widownia mogła podziwiać owoc pracy seniorów, młodzieży i ich opiekunów. Wielowarstwowy show aktorski, przeplatany tańcami, piosenkami i rapem, uwieńczony został zaprezentowaniem listu młodzieży do świata, odczytanym na scenie w języku polskim i angielskim.

 

Po krótkiej przemowie Pana Prezydenta, tłumaczonej na język niemiecki przez jedną z uczestniczek projektu, był czas na tort, wspólne zdjęcia oraz imprezowe szaleństwa na Placu Staszica, na którym goście z zagranicy mieli okazję bawić się przy dźwiękach znakomitych polskich zespołów De Mono i Perfekt.

 

 

Nadszedł dzień rozstania i podsumowania, tego kilkudniowego pobytu w Pile. (17.06.2013r.)

Organizatorzy oraz opiekunowie warsztatów mają nadzieję, że polscy jak i zagraniczni goście zapamiętają te kilka ciepłych dni czerwca spędzone w naszym zielonym mieście i że będą to radosne chwile wpisane do ich autobiografii ;-) , równocześnie dziękują wszystkim tym, dzięki którym ten 5-dniowy meeting w już 500-letniej Pile można zaliczyć do tak udanych.

 

Projekt jest współfinansowany środkami Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 
    


  
  
  
subskrybuj kanały RSS
  
  
  
 © 2008 - 2020 U.M. Piła 
Strona główna | Plan miasta | E-kartki | Galeria | Mapa serwisu | Online: 4 odwiedzin: 5382964