Piła - Urząd Miasta Piły

piątek

28 lutego 2020


imieniny obchodzi:
Makary, Prokop, Hilary
Youtube
  
  
  


  
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
 
 
Książka jest O.K!
A A A

21 czerwca br., Piła i Tomaszewo (niedaleko Białośliwia)Z zaciekawieniem uczestnicy spotkań „Książka jest O.K!” wysłuchali fragmentów książki pt. „Ziuzia”. Czytała w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie, autorka – Malina Prześluga, wykorzystując przy tym doświadczenia pracy w teatrze. 


Tytułowa bohaterka ma jedno oko zielone, drugie szare i której pomysły przychodzą do głowy prosto z pępka, bo do czegoś przecież musi on służyć. Czasem śpi z marchewką, a czasem z dezodorantem o zapachu wiosennego poranka. Czasem chodzi zamyślona cały tydzień, innym razem z nadmierną ekscytacją używa słowa „kurde”.         

Czytaniu towarzyszy rozmowy oraz działania plastyczne. To, co w książce wyjątkowe, to zupełnie logiczne podejście do otaczającego świata, przemieszane z wyobraźnią. Bez moralizatorstwa próbowano zrozumieć otaczający świat, gdzie nie ma rozgraniczenia między dziećmi i dorosłymi.

Wiele inspiracji do książki autorka czerpała z zapamiętanych obrazów i wydarzeń mających miejsce na pilskim podwórku na Zamościu, gdzie dorastała. Otaczają ją zwykłe, choć czasem trudne, problemy: pierwsze dni w szkole, jej siostra Dominika zmienia się z dziewczynki w kobietę, niedaleko mieszka samotna starsza pani, rodzice muszą uporać się z rozliczeniem podatkowym. Reszta to już wyobraźnia. Kalafior nie był zwykłym warzywem, ale następcą tronu z lodówkowego  królestwa, cyferki z PIT-ów zamieniły się w robaczki, których należy szukać w kałuży, każdy może być przyjacielem, nawet łazienkowy stworek i chłopak, choć chłopcy nie są przecież fajni, bo nie używają chusteczek higienicznych. 
W przygotowaniu są kolejne przygody „Ziuzi”;-) Czekamy z niecierpliwością;-)

Spotkania odbyły się w ramach działań społecznych i artystycznych pn „Książka jest Ok!”, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. Współorganizatorami działań w ramach projektu tym razem byli: Ryszard Kwieciński, sołtys Tomaszewa, Gminna Biblioteka Publiczna w Białośliwiu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Patronat honorowy sprawują: Mirosław Mantaj, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły. Medialny: Fundacja ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY, Biblioteki Sąsiedzkie,  oraz media lokalne i regionalne. 

O Autorce:
Malina Prześluga do tej pory znana głównie jako autorka dramatów inscenizowanych m.in. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Teatrze Maska w Rzeszowie, w Teatrze Na Woli w Warszawie, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jest autorką zbioru bajek „Nowe Bajki" i książek „Bajka i Majka" oraz „Ziuzia", uznanej za najlepszą książkę dla dzieci 2013 roku przez Polską Sekcję IBBY.

Poleć na Facebook
 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 
    


  
  
  
subskrybuj kanały RSS
  
  
  
 © 2008 - 2020 U.M. Piła 
Strona główna | Plan miasta | E-kartki | Galeria | Mapa serwisu | Online: 2 odwiedzin: 5388120